Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po - Pá 9 - 17, So 9 - 12 hod.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
Novinky
19.02.2023
Náš předjarní Newsletter pro vás právě vyšel!
https://www.olympsport.cz/zpravy-z-olympu-unor-/-brezen-2023 číst celé
Zobrazit všechny novinky

Konečně JARO !

   

 

Vaše spokojenost

 je naší odměnou!

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Jak ochránit své kolo před zloději
04.09.2020

Jak ochránit své kolo před zloději

Podle článku Českého rozhlasu

Minulý rok řešili policisté přes 5000 případů krádeží kol. Objasnit se jim podaří přibližně jen pětina

To je ovšem statistický průměr. Zatímco např. v Jižních Čechách bylo objasněno 50% krádeží,  v Praze to bylo jen 7%.   Meziroční nárůst případů případů činí 8% a vyčíslená škoda je 108 milionů Kč. Ve větším ohrožení jsou dražší kola a kola ve větších městech.

Jak se říká, jediný stoprocentně účinný způsob ochrany kola je žádné kolo nevlastnit☺, protože vynalézavost a vehemence některých nenechavců je opravdu mimořádná. Přesto bychom neměli "házet flintu do žita" -  existují postupy, jejichž kombinací jim hodně znepříjemníme život a šanci na ochranu svého kola výrazně zvýšíme.

  1. Zámek na kolo

Kolo VŽDYCKY zamykejme, pokud možno k něčemu pevnému (lavička, strom, sloup, stojan), a to i v uzamčeném sklepě (k regálu) nebo na balkoně (k zábradlí) - zloději jsou schopni ho snést i ze 4. patra. Při výběru konkrétního typu záleží, KDE A JAK DLOUHO KOLO NECHÁVÁME a na jeho ceně. Pokud ho máme na dohled, postačí i zámek jednodušší.

Na výběr máme zámky visací,  lankové (o síle minim. 8 mm - tenčí lze snadno přeštípnout; s číselným kódem nebo bez), zámky řetězové (vhodné na motorku, na něž už štípačky nestačí a byly by potřeba pákové kleště) nebo bytelné ocelové obloukové zámky ve tvaru U. Některé z nich jsou spojeny s akustickým alarmem. Účinné a vhodné hlavně pro elektrokola jsou i zámky skládací, používané i na střešní nosiče kol (např. řada ABUS BORDO - základní kolem 500,-, s alarmem za 3.000,-).

Při výběru se můžete podívat na TEST ALARMŮ NA KOLO.

                                   příklady zámků a Trackito v nabídce prodejny Olymp Sport

Celkově se cena různých typů zámků pohybuje od 200 do 3.000,- Kč, i v závislosti na výrobci.

Mezi nejkvalitnější jsou považovány výrobky německé firmy ABUS. Které z nich odolaly páčení a které nikoliv, 

můžete zjistit v tomto názorném vtipném a poučném videu:

Profesionál si údajně poradí do dvou minut s každým zámkem. Ale kvalitní typ a hlavně KOMBINACE RŮZNÝCH METOD OCHRANY ho mohou od úmyslu odradit nebo mohou zvýšit riziko dopadení ....

2. Elektronická ochrana - GPS lokátor TRACKITO

Poměrně novou záležitostí je český výrobek TRACKITO - trubička, která se vloží a zašroubuje do přední vidlice kola a je propojena s vaším mobilem (pomocí speciální aplikace). Při manipulaci s vaším kolem vám nejen dá přes SMS okamžitě vědět, ale zároveň vám díky GPS umožňuje na mapě sledovat, kam zloděj uhání. s příp. pomocí policie tak máte vysokou šanci ho dopadnout. I kdyby zloděj s Trackitem počítal, krádež mu to dost znesnadní, protože modul se nedá jednoduše vyndat.

Kromě funkce hlídání umožňuje pro aktivní cyklisty i pokročilé funkce trasování a poskytuje veškeré informace o realizovaných cestách a výkonech. Cena činí 3.990,- a zahrnuje i data na 1 rok, poté se postupuje podle konkrétního tarifu. Stojíte-li pouze o funkci hlídání, základní tarif činí 590,- Kč ročně. Baterie vydrží při běžném používání 6 měsíců.

O instalaci zařízení doporučujeme požádat tam, kde budete lokátor kupovat. Jak Trackito funguje přímo v akci, se můžete podívat v malém "thrilleru" známého youtubera Trail Huntera:

Všechny potřebné informace se můžete dočíst na stránce TRACKITO.COM.

Ochotně vám poradíme i v naší prodejně OLYMP SPORT, kde máme Trackito v nabídce.

Na trhu se objevují i obdobné výrobky jiných firem - příkladem je Invoxia Bike Tracker.

3. Neviditelný nátěr - UV fixem nebo syntetickou DNA

Může se stát, že ukradené kolo policisté najdou, ale bude potřeba, abyste prokázali, že jste jeho majiteli. K tomu může posloužit UV popisovač s UV-LED (pod označením např. UV SECURITY PEN pernament, IQ PEN, UV fix) kterým si kolo po(de)píšete. Nápis se zobrazí až po nasvícení UV lampou. Konkrétní fixy (v ceně řádově pouhých desítek korun) naleznete např ZDE. Stopa písma je stálá a odolává "větru-dešti". V papírnictví vám poradí, který model je na kolo vhodný.

Relativní novinkou je metoda nanesení syntetické DNA. Jedná se o unikátní technologii mikroteček s obsahem syntetického kódu DNA. Kola označená tímto neviditelným nátěrem jsou vyfocena a zanesena v rozsáhlé mezinárodní databázi chráněných předmětů. Nátěr se provádí na několika místech kola a po rychlém zaschnutí je neviditelný a neodstranitelný. Pro identifikaci majitele nalezeného kola policie číslo dané sady specifické DNA načte speciální mikroskopem. Pomůže to i v případě, že zloděj kola rozmontuje, protože mikkrotečky se nacházejí na 5-10 různých částech.

Kolo je navíc označeno nesloupnutelnou výstražnou samolepkou o chránění, která zloděje rovněž může odradit.

Tento projekt v rámci prevence kriminality u nás probíhá od r. 2013, v r. 2018 jej realizovaly Městské policie ve více než 50 městech ČR.  Služba je pro občany bezplatná, z 90% je hradí Ministerstvo vnitra a z 10% dané město.  Podmínkou je pouze kolo v čistém a suchém stavu, občanský průkaz (tj. věk nad 15 let) a doklad o vlastnicví kola, v případě nedohledatelnosti se příp. podepisuje čestné prohlášení.

V Písku bohužel tato služba zatím není nabízena. Pokusíme se v tomto směru zjistit více informací a vznést případně na tuto službu pro obyvatele města poptávku. 

Tato třetí metoda je vhodná v kombinaci s první nebo druhou.

V této kategorii existuje např. i obdobný produkt DATATAG  (v ceně cca 1.000,-Kč).

__________________________________________________________________________________________

Náš článek stručně zmiňuje pouze některé možnosti ochrany.

Více info naleznete např. v článku Zabezpečení a pojištění jízdních kol na webu Cyklistikakrnov.com.

O problematice mikročipů RFID a o podmínkách pojištění kol se zmíníme v některém z příštích článků.

Přejeme vám, ať vámi zvolený způsob ochrany vašeho jízdního kola či elektrokola je co nejvíce účinný a ať se ze svého společníka můžete těšit co nejdéle☺!

Budeme rádi, budete-li s námi sdílet vaše zkušenosti se zabezpečením kola, které můžeme s ostatními na tomto webu sdílet. Těším se na vaše příspěvky na adrese novinky@olympsport.cz.

Pavla Dvořáková

 

Další zajímavé zdroje:

Zpověď zloděje: jak a kde se kradou kola

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

                 

        

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz