Jak v turistické sezóně cestovat s kolem v autobuse či ve vlaku?
CYKLOBUSY A PRÁZDNINOVÉ SPOJE S CYKLOVLEKY
Nejrozsáhlejší regionální sítí cyklobusů v ČR je CYKLOTRANS Jižní Čechy, která funguje již od r. 2002.
Od 27. června do 27. září o sobotách, nedělích a svátcích provozuje síť 8 tras do nejatraktivnějších částí kraje.
6 z nich začíná a končí v Českých Budějovicích.
Podívejte se na JÍZDNÍ ŘÁD !
Pískem prochází ŽLUTÁ LINKA České Budějovice - Týn n. Vlt. - Písek - Orlík n. Vlt.
- z Písku v 9:55, ve Zvíkovském Podhradí v 10:20 a na Orlíku v 10:40,
- nazpět z Orlíku v 17:30, ze Zvíkovského Podhradí v 17:50 a v Písku v 18:15.
Bývalou fialovou linku z Tábora přes Písek na Šumavu nyní supluje obdobný spoj 390210 38 Tábor – Bernartice – Písek – Strakonice – Vimperk – Borová Lada – Kvilda (staví i v menších obcích!) provozovaný firmou COMMETT Plus (ale s kapacitou vleku pouze 15 kol) - jede do 30.8. každou sobotu na neděli (v 6:00 z Tábora, v 7:00 z Písku). Pozorně si ale přečtěte, že jen v některých zastávkách je umožněn nástup a výstup s koly! Skupiny od 8 kol je nutno hlásit telefonicky předem.
Autobusy CYKLOTRANS mají kapacitu 41 cestujících a 25 jízdních kol na cyklovleku.
Cena jízdenky se odvíjí podle kilometrovného. V případě prázdninového cestování s rodinou je výhodné využít celodenní Jihočeské jízdenky JIKORD (250,- Kč pro max 2 dospělé a 3 děti do 15 let) - platí do 31.8. každý den, od 1.9. jen ve všední dny pro 1 dospělého a 1 dítě.
K přepravě jsou přijímána všechna jízdní kola, ze kterých musí být odstraněny před nakládkou všechny odnímatelné součásti (brašny apod., v případě elektrokol i baterie). Jednorázová jízdenka za kolo činí 30,- Kč (bez ohledu na vzdálenost a i jako zpáteční - i z jiné trasy). Nevýhodou je, že nelze provést předem rezervaci.
foto: busportal.cz a plzenskonakole.cz
Na Šumavě můžete využít také ZELENÉ AUTOBUSY:
Jízdenka za kolo činí 20,- Kč na 240 minut, nebo 40,- Kč na 24 hodin.
KDE NAJÍT PŘEHLED CYKLOBUSŮ V CELÉ ČR?
Protože celostátní ČSAD již neexistují a její roli převzaly přepravní podniky na krajských úrovních, je potřeba, abyste do vyhledávače zadali vždy cyklobus + jméno kraje nebo turistického regionu (např. Krkonoše, Královéhradecký kraj). Např. firma Arriva provozuje do konce září speciální cyklobusy na 26 linkách a doveze vás nejen za krásami Šumavy a Českého lesa, ale i Krkonoš, Orlických, Železných a Krušných hor. Více informací najdete v článku Velký přehled cyklobusů 2020 na webu Busportal.cz.
PŘEPRAVA (ELEKTRO)KOL VE VLAKU
Máte už cyklotrasy v okolí Písku prozkoumány a na delší jednodenní trasy si z domova netroufáte? Proč se k cílové lokalitě nepřiblížit nízkopodlažním vlakem? Z Písku lze využít trasy třemi směry - pro zkrácení celkové délky jízdy lze vystoupit na jedné zastávce a vrátit se domů se zastávky jiné (viz mapa):
- směr na Prahu: např. z Dolního Ostrovce či Smetanovy Lhoty do Mirovic,
- směr na České Budějovice: např. z Číčenic do Zlivi nebo z Dívčic do Hluboké (na tzv. Zbudovská Blata)
- směr na Tábor: např. z Milevska do Sepekova
Podobné možnosti platí samozřejmě pro celou ČR☺.
zdroj foto: cd.cz
Jak najít vhodný vlak, kde se kola přepravují, kolik stojí jízdenka na kolo a kde ji zakoupit?
Pokud jde o běžné linky, v IDOS sledujte piktogramy: kola přepravují nejen spoje které zahrnují piktogram kola (pro přepravu ve vyhrazené části vagónu pod vlastním dozorem), ale i zavazadla (ve zvláštním vagónu pod dozorem průvodčího). Elektrokola ve zvláštním vagónu se mohou přepravovat po odejmutí baterie. Pokud je obrázek v oválku, je možno provést rezervaci, pokud je ve čtverečku, rezervace je dokonce nutná (jako např. v Jižním expressu Praha-Tábor-České Budějovice-Linz).
Jízdenky na kolo u Českých drah můžete koupit předem na webu, u pokladny nebo u průvodčího (bez příplatku). Stojí od 30,- Kč (do 50 km) nebo celodenní 99,- Kč po celé ČR bez ohledu na kolometry (viz Ceník a Bližší info).
Mimo region Jižních Čech můžete v turistické sezóně využít i speciálních cyklovlaků ČD: nejoblíbenějíšmi jsou Cyklohráček (s herními vagóny pro děti) z Prahy do Slaného, Cyklo Ohře mezi Chebem a Karlovými Vary, cyklovlak Expres Pálava-Podyjí z Brna do Znojma a Šatova, speciální turistický vlak Český ráj z Prahy do Jičína a Turnova a Cyklo Brdy z Prahy do Jinců, Příbrami a Březnice (některé spoje s prodloužením do Blatné).
Ve vlacích společnosti Arriva, které jezdí mj. na trase Praha - Písek - České Budějovice (ale i v jiných regionech ČR - viz mapa) si můžete přepravu kola zajistit rezervací mailem přes tým zákaznické péče nebo telefonicky 725 100 725. Kapacita v 1 spoji je 8 kol.
Další možnost je využití Šumavské linky firmy GW Train. Od 29.7.2020 ale platí v Prachatickém okrese proticovidová opatření a povinnost nošení roušky ve vlaku.
Pokud byste si rádi dopřáli nenáročný cyklovýlet bez komplikací převozu kola,
doporučujeme vám využít služeb PŮJČOVEN - např. Půjčovny ČD Bike
nebo nekomerční projekt Sítě elektrokol v Jižních Čechách.
Další zdroje informací:
20 tipů na letošní cyklobusy a cyklovlaky Kudyznudy.cz
Vezu kolo web Českých drah Cd.cz
Cestování s kolem v autobuse si naplánujte předem Cistoustopou.cz
Podělte se s námi o své osobní zkušenosti z cestování s (elektro)kolem vlakem či autobusem!
Rádi je budeme sdílet s ostatními čtenáři! Napište nám na novinky@olympsport.cz!
Pavla Dvořáková